| Type | Description |
|---|---|
| Series: | B43305 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1800 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 200 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 70mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 3.87 A @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.850" (47.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
B43644E6107M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 100UF 20% 500V SNAP-IN |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
B43644E6826M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 82UF 20% 500V SNAP-IN |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
B43644E6826M080TDK EPCOS |
CAP ALUM 82UF 20% 500V SNAP-IN |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
B43644F6107M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 100UF 20% 500V SNAP-IN |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
B43644F6157M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 150UF 20% 500V SNAP-IN |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
B43644G6127M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 120UF 20% 500V SNAP-IN |
In Stock: 0 $0.00000 |
B43821F1227M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 220UF 20% 160V THRUHOLE |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
E37X501CHN822MEM9MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 8200UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $120.21813 |
![]() |
516D336M100MM6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 33UF 20% 100V AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
EMHS160GRA152MKE0SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1500UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $0.58245 |