| Type | Description |
|---|---|
| Series: | B43644 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 150 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | - |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | - |
| Height - Seated (Max): | - |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
B43644G6127M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 120UF 20% 500V SNAP-IN |
In Stock: 0 $0.00000 |
B43821F1227M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 220UF 20% 160V THRUHOLE |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
E37X501CHN822MEM9MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 8200UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $120.21813 |
![]() |
516D336M100MM6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 33UF 20% 100V AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
EMHS160GRA152MKE0SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1500UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $0.58245 |
|
EMHS160GRA202MKG5SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2000UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $0.62205 |
|
EMHS250GRA132MKG5SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1300UF 20% 25V SMD |
In Stock: 0 $0.63195 |
|
EMHS350GRA681MKE0SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 680UF 20% 35V SMD |
In Stock: 0 $0.59895 |
|
EMHS630GRA241MKE0SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 240UF 20% 63V SMD |
In Stock: 0 $0.62040 |
|
EMHS630GRA331MKG5SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 63V SMD |
In Stock: 0 $0.66495 |