| Type | Description |
|---|---|
| Series: | HSM |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 3.3 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 50.238Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 125°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 27 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 33.75 mA @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.138" (3.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.512" (13.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
336HSM050MCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 33UF 20% 50V THRU HOLE |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
337HSM016MCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 330UF 20% 16V THRU HOLE |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
337HSM025MCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 330UF 20% 25V THRU HOLE |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
337HSM035MCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 330UF 20% 35V THRU HOLE |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
338HSM010MCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 3300UF 20% 10V T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
338HSM016MCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 3300UF 20% 16V T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
475HSM050MCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V THRU HOLE |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
476HSM050MCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 47UF 20% 50V THRU HOLE |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
476HSM063MCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 47UF 20% 63V THRU HOLE |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
477HSM010MCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 470UF 20% 10V THRU HOLE |
In Stock: 0 $0.00000 |