| Type | Description |
|---|---|
| Series: | BXF |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 68 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 160 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 10000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 400 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 1 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.866" (22.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
160BXF82M16X16Rubycon |
CAP ALUM RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
160YXA33M12.5X25Rubycon |
CAP ALUM RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
160YXA33MEFC10X20Rubycon |
CAP ALUM RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
16YXA1000MEFC10X16Rubycon |
CAP ALUM RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
16YXA100M5X11Rubycon |
CAP ALUM RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
16YXA220M6.3X11Rubycon |
CAP ALUM RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
16YXA330M8X11.5Rubycon |
CAP ALUM RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
16YXA4700MEFC16X25Rubycon |
CAP ALUM RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
16YXA470MEFC8X11.5Rubycon |
CAP ALUM RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
16YXA47M5X11Rubycon |
CAP ALUM RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |