| Type | Description |
|---|---|
| Series: | YXA |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 33 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 160 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 3000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | - |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.063" (27.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
160YXA33MEFC10X20Rubycon |
CAP ALUM RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
16YXA1000MEFC10X16Rubycon |
CAP ALUM RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
16YXA100M5X11Rubycon |
CAP ALUM RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
16YXA220M6.3X11Rubycon |
CAP ALUM RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
16YXA330M8X11.5Rubycon |
CAP ALUM RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
16YXA4700MEFC16X25Rubycon |
CAP ALUM RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
16YXA470MEFC8X11.5Rubycon |
CAP ALUM RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
16YXA47M5X11Rubycon |
CAP ALUM RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
16ZA100M6.3X11Rubycon |
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
16ZA33M5X7Rubycon |
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |