| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CXW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 82 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 450 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | - |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.063" (27.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
450QXW27MEFC10X30Rubycon |
PENCIL CAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
450QXW56MEFC12.5X31.5Rubycon |
PENCIL CAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
450QXW82MEFC16X31.5Rubycon |
PENCIL CAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
450TXW22MEFC10X35Rubycon |
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL TH |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
450TXW33MEFC10X40Rubycon |
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL TH |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
450TXW39MEFC10X50Rubycon |
CAP ALUM 39UF 20% 450V RADIAL TH |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
500TXW100MEFC18X45Rubycon |
CAP ALUM 100UF 20% 500V RAD TH |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
500TXW82MEFC18X40Rubycon |
CAP ALUM 82UF 20% 500V RADIAL TH |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
100YXA100M10X20Rubycon |
CAP ALUM RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
100YXA100MEFC10X16Rubycon |
CAP ALUM RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |