| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TXW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 56 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 420 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 12000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 520 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 780 mA @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.673" (42.50mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
450BXW65MEFC14.5X30Rubycon |
CAP ALUM 65UF 0.2 450V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
450CXW100MEFC12.5X60Rubycon |
PENCIL CAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
450CXW100MEFC18X30Rubycon |
PENCIL CAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
450CXW120MEFC14.5X50Rubycon |
PENCIL CAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
450CXW33MEFC10X40Rubycon |
PENCIL CAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
450CXW68MEFC16X25Rubycon |
PENCIL CAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
450CXW68MEFC18X23.5Rubycon |
PENCIL CAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
450CXW68MEFC18X25Rubycon |
PENCIL CAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
450CXW82MEFC18X25Rubycon |
PENCIL CAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
450QXW27MEFC10X30Rubycon |
PENCIL CAP |
In Stock: 0 $0.00000 |