| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CXW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 100 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 420 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | - |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.260" (32.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
420CXW120MEFC14.5X45Rubycon |
PENCIL CAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
420CXW120MEFC16X35Rubycon |
PENCIL CAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
420CXW120MEFC18X30Rubycon |
PENCIL CAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
420QXW100MEFC12.5X50Rubycon |
PENCIL CAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
420TXW22MEFC8X50Rubycon |
CAP ALUM 22UF 20% 420V RADIAL TH |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
420TXW56MEFC12.5X40Rubycon |
CAP ALUM 56UF 20% 420V RADIAL TH |
In Stock: 0 $0.00000 |
450BXW65MEFC14.5X30Rubycon |
CAP ALUM 65UF 0.2 450V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
450CXW100MEFC12.5X60Rubycon |
PENCIL CAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
450CXW100MEFC18X30Rubycon |
PENCIL CAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
450CXW120MEFC14.5X50Rubycon |
PENCIL CAP |
In Stock: 0 $0.00000 |