| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TXW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 22 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 400 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 12000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | - |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.280" (32.50mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
400TXW22MEFC8X40Rubycon |
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL TH |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
400TXW39MEFC12.5X25Rubycon |
CAP ALUM 39UF 20% 400V RADIAL TH |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
400TXW39MEFC12.5X30Rubycon |
CAP ALUM 39UF 20% 400V RADIAL TH |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
400TXW82MEFC12.5X45Rubycon |
CAP ALUM 82UF 20% 400V RADIAL TH |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
420CXW100MEFC14.5X40Rubycon |
PENCIL CAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
420CXW100MEFC16X30Rubycon |
PENCIL CAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
420CXW120MEFC14.5X45Rubycon |
PENCIL CAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
420CXW120MEFC16X35Rubycon |
PENCIL CAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
420CXW120MEFC18X30Rubycon |
PENCIL CAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
420QXW100MEFC12.5X50Rubycon |
PENCIL CAP |
In Stock: 0 $0.00000 |