| Type | Description |
|---|---|
| Series: | B43851 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 100 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 350 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 2.3Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 3000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 364 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.457" (37.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
B41851K6338M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 3300UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
B41851F9108M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 1000UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
B41821G9108M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 1000UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
B41821K7688M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 6800UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
B43851A5686M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 68UF 20% 450V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
B43851K9107M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
B41851K7688M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 6800UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
B43644B6396M000TDK EPCOS |
ALUMINIUM ELECTROLYTIC SNAP-IN 5 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
B41695B7228Q001TDK EPCOS |
CAP ALUM 2200UF 40V AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
B43644C6277M000TDK EPCOS |
ALUMINIUM ELECTROLYTIC SNAP-IN 5 |
In Stock: 0 $0.00000 |