| Type | Description |
|---|---|
| Series: | B41695 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 2200 µF |
| Tolerance: | -10%, +30% |
| Voltage - Rated: | 40 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 68mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 3000 Hrs @ 125°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | Automotive |
| Ripple Current @ Low Frequency: | - |
| Ripple Current @ High Frequency: | 3.7 A @ 10 kHz |
| Impedance: | 44 mOhms |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.787" Dia x 1.142" L (20.00mm x 29.00mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
B43644C6277M000TDK EPCOS |
ALUMINIUM ELECTROLYTIC SNAP-IN 5 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
B43644B6397M000TDK EPCOS |
ALUMINIUM ELECTROLYTIC SNAP-IN 5 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
B43601A5687M002TDK EPCOS |
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
B43761A6108M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 1000UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
B43741B5158M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 1500UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
B43741B5158M050TDK EPCOS |
CAP ALUM 1500UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
B43740A9228M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
B43741A5228M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 2200UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
B43741A9338M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 3300UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
B43741A5228M050TDK EPCOS |
CAP ALUM 2200UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |