| Type | Description |
|---|---|
| Series: | B41895 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 1800 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 35 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 25mOhm @ 10kHz |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 125°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Applications: | Automotive |
| Ripple Current @ Low Frequency: | - |
| Ripple Current @ High Frequency: | 3.34 A @ 100 kHz |
| Impedance: | 21 mOhms |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.654" (42.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
B43821F1337M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 330UF 20% 160V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
B41851F4109M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 10000UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
B41821F4109M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 10000UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
B41821F5688M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 6800UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
B41821K8228M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 2200UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
B41851K8228M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 2200UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
B41821F6338M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 3300UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
B41821F9687M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 680UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
B41851K7478M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 4700UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
B43851F4107M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 100UF 20% 350V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |