| Type | Description |
|---|---|
| Series: | B43705 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 15000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 350 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 5mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 12000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 43.8 A @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | 7.8 mOhms |
| Lead Spacing: | 1.248" (31.70mm) |
| Size / Dimension: | 3.028" Dia (76.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 8.728" (221.70mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
B41866C5228M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
B41866C8687M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
B43640A5477M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
B43640A5477M007TDK EPCOS |
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
B43640A5687M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
B43640A5687M007TDK EPCOS |
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
B43640A9227M067TDK EPCOS |
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
B43640A9227M007TDK EPCOS |
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
B43640A9567M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
B43640A9567M067TDK EPCOS |
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |