| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TVX |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 1 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 10 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 20 mA @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.197" Dia x 0.472" L (5.00mm x 12.00mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
TVX1H100MAD1LSNichicon |
CAP ALUM 10UF 20% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
TVX1H101MAD1LSNichicon |
CAP ALUM 100UF 20% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
TVX1H220MAD1LSNichicon |
CAP ALUM 22UF 20% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
TVX1H221MCD1LTNichicon |
CAP ALUM 220UF 20% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
TVX1H470MAD1LVNichicon |
CAP ALUM 47UF 20% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
TVX1H471MCD1LTNichicon |
CAP ALUM 470UF 20% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
TVX1H4R7MAD1LSNichicon |
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
TVX1V100MAD1LSNichicon |
CAP ALUM 10UF 20% 35V AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
TVX1V101MAD1LSNichicon |
CAP ALUM 100UF 20% 35V AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
TVX1V102MCD1LWNichicon |
CAP ALUM 1000UF 20% 35V AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |