| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TVX |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 1000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 35 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 1.06 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 1.219 A @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.512" Dia x 1.240" L (13.00mm x 31.50mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
TVX1V220MAD1LSNichicon |
CAP ALUM 22UF 20% 35V AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
TVX1V471MCD1LTNichicon |
CAP ALUM 470UF 20% 35V AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
TVX2A101MCD1LZNichicon |
CAP ALUM 100UF 20% 100V AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
TVX2A330MAD1LSNichicon |
CAP ALUM 33UF 20% 100V AXIAL |
In Stock: 429 $1.36000 |
|
TVX2A470MAD1LVNichicon |
CAP ALUM 47UF 20% 100V AXIAL |
In Stock: 1,452 $1.38000 |
|
UCH1V101MCL1GSNichicon |
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD |
In Stock: 0 $0.24004 |
|
ERHA501LGC152MCB5MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1500UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ERHA501LGC182MCD0MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1800UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ERHA501LGC222MCF0MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2200UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ERHA501LGC272MDC0MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2700UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |