| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 516D |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 22 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 63 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 90 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 180 mA @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.248" Dia x 0.472" L (6.30mm x 12.00mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
516D226M100MM6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 22UF 20% 100V AXIAL |
In Stock: 0 $0.32625 |
![]() |
516D226M100MM7BE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 22UF 20% 100V AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
516D226M160NR6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 22UF 20% 160V AXIAL |
In Stock: 0 $0.67500 |
![]() |
516D226M350PS6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 22UF 20% 350V AXIAL |
In Stock: 0 $1.96350 |
![]() |
516D226M400QS6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 22UF 20% 400V AXIAL |
In Stock: 0 $1.63270 |
![]() |
516D226M450QS6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 22UF 20% 450V AXIAL |
In Stock: 0 $1.87920 |
![]() |
516D227M010LM7BE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 220UF 20% 10V AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
516D227M016MM6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 220UF 20% 16V AXIAL |
In Stock: 0 $0.52800 |
![]() |
516D227M016MM7BE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 220UF 20% 16V AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
516D227M025MM6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 220UF 20% 25V AXIAL |
In Stock: 0 $0.35840 |