| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 516D |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 22 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 400 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 150 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 240 mA @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.630" Dia x 1.240" L (16.00mm x 31.50mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
516D226M450QS6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 22UF 20% 450V AXIAL |
In Stock: 0 $1.87920 |
![]() |
516D227M010LM7BE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 220UF 20% 10V AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
516D227M016MM6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 220UF 20% 16V AXIAL |
In Stock: 0 $0.52800 |
![]() |
516D227M016MM7BE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 220UF 20% 16V AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
516D227M025MM6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 220UF 20% 25V AXIAL |
In Stock: 0 $0.35840 |
![]() |
516D227M025MM7BE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 220UF 20% 25V AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
516D227M035MN6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 220UF 20% 35V AXIAL |
In Stock: 0 $1.13000 |
![]() |
516D227M035MN7BE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 220UF 20% 35V AXIAL |
In Stock: 0 $0.54300 |
![]() |
516D227M050NP6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 220UF 20% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $0.50680 |
![]() |
516D227M050NP7BE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 220UF 20% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $0.63900 |