| Type | Description |
|---|---|
| Series: | YXA |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 2200 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 25 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 3000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 1.23 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 1.4145 A @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.043" (26.50mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
25YXA220MEFCTA6.3X11Rubycon |
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
25YXA220MEFCTA8X11.5Rubycon |
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
25YXA220MTA6.3X11Rubycon |
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
25YXA220MTA8X11.5Rubycon |
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
25YXA22MEFCTA5X11Rubycon |
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
25YXA3300MGC16X25Rubycon |
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
25YXA330MEFC10X12.5Rubycon |
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
25YXA330MEFCT810X12.5Rubycon |
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
25YXA330MT810X12.5Rubycon |
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
25YXA33MEFCTA5X11Rubycon |
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |