| Type | Description |
|---|---|
| Series: | YXA |
| Package: | Tape & Box (TB) |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 33 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 25 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 69 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 103.5 mA @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.492" (12.50mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
25YXA470MEFCT410X12.5Rubycon |
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
25YXA47MEFC5X11Rubycon |
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
25YXA47MEFCT15X11Rubycon |
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
25YXM100MEFCTZ6.3X11Rubycon |
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
350YXA4R7MEFC10X12.5Rubycon |
CAP ALUM 4.7UF 20% 350V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
35YXA1000MEFCG412.5X20Rubycon |
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
35YXA1000MG412.5X20Rubycon |
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
35YXA2200MEFC16X25Rubycon |
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
35YXA220MEFC10X12.5Rubycon |
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
35YXA220MEFCT810X12.5Rubycon |
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 500 $0.00000 |