| Type | Description |
|---|---|
| Series: | YXA |
| Package: | Tape & Box (TB) |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 47 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 16 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 80 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 120 mA @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.492" (12.50mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
16YXA6800MEFC16X31.5Rubycon |
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
200TXW68MEFC10X25Rubycon |
CAP ALUM 68UF 20% 200V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
200YXA10MEFCCA10X12.5Rubycon |
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
200YXA22MEFC10X16Rubycon |
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
200YXA2R2MTA6.3X11Rubycon |
CAP ALUM 2.2UF 20% 200V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
200YXA3R3MEFC6.3X11Rubycon |
CAP ALUM 3.3UF 20% 200V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
200YXA47MEFCG412.5X20Rubycon |
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
250YXA10MEFC10X16Rubycon |
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
250YXA2R2MEFC6.3X11Rubycon |
CAP ALUM 2.2UF 20% 250V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
250YXA33MEFC12.5X20Rubycon |
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |