| Type | Description |
|---|---|
| Series: | YXA |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 3.3 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 200 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 36 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.098" (2.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.512" (13.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
200YXA47MEFCG412.5X20Rubycon |
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
250YXA10MEFC10X16Rubycon |
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
250YXA2R2MEFC6.3X11Rubycon |
CAP ALUM 2.2UF 20% 250V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
250YXA33MEFC12.5X20Rubycon |
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
250YXA33MG412.5X20Rubycon |
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
250YXA4R7MEFCT78X11.5Rubycon |
CAP ALUM 4.7UF 20% 250V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
25YXA1000MEFCCA10X20Rubycon |
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
25YXA1000MEFCT810X20Rubycon |
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
25YXA100MEFCT16.3X11Rubycon |
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
25YXA100MTA5X11Rubycon |
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |