| Type | Description |
|---|---|
| Series: | U91F |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 680 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 123mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 3.8 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 5.434 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.886" (22.50mm) |
| Size / Dimension: | 1.575" Dia (40.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 3.248" (82.50mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In - 4 Lead |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
E91F501VND821MBA0TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 820UF 20% 500V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E91F501VNT391MU50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 390UF 20% 500V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E91F501VNT561MU65TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 560UF 20% 500V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E91F501VNT821MU80TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 820UF 20% 500V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E91F501VNT102MUA5TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 500V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E91F501VNT561MC50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 560UF 20% 500V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E91F501VNT821MC65TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 820UF 20% 500V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E91F501VNT102MC80TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 500V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E91F501VNT122MCA5TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1200UF 20% 500V SNAP |
In Stock: 0 $56.49000 |
![]() |
E37F451CPS153MFKOMUnited Chemi-Con |
CAP ALUM ELEC 15000UF 450V STUD |
In Stock: 0 $91.08250 |