| Type | Description |
|---|---|
| Series: | U37F |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 15000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 450 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 6mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 36.5 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 51.465 A @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 1.250" (31.75mm) |
| Size / Dimension: | 3.504" Dia (89.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 7.480" (190.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
401C861M250AH8Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 860UF 20% 250V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
401R153U020AA9Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 15000UF 20VDC RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
450C182M160AA8Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1800UF 20% 160V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
104CKH050MCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V THRU HOLE |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
104CKR050MCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V THRU HOLE |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
105AVD050MCRCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
106AVD025MCRCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
106AVD035MDRCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
106AVD050MERCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
106RZM050MCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 10UF 20% 50V THRU HOLE |
In Stock: 0 $0.00000 |