| Type | Description |
|---|---|
| Series: | UUJ |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 68 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 250 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 340 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.787" Dia (20.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.886" (22.50mm) |
| Surface Mount Land Size: | 0.831" L x 0.831" W (21.10mm x 21.10mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - SMD |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
UUJ2G330MRQ1MSNichicon |
CAP ALUM 33UF 20% 400V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UUJ2G330MRQ1ZDNichicon |
CAP ALUM 33UF 20% 400V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UUJ2W330MRQ1MSNichicon |
CAP ALUM 33UF 20% 450V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UUJ2W330MRQ1ZDNichicon |
CAP ALUM 33UF 20% 450V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
UUN1H471MRQ1MSNichicon |
CAP ALUM 470UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
UUN1H471MRQ1ZDNichicon |
CAP ALUM 470UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
UUN1J331MRQ1MSNichicon |
CAP ALUM 330UF 20% 63V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
UUN1J331MRQ1ZDNichicon |
CAP ALUM 330UF 20% 63V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
MLP113T050EB1CCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 11000UF 20% 50V FLATPCK |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
550C372T450DF2ECornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 3700UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |