| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 381LQ |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 6800 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 25 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 85mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 2.4 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 2.76 A @ 20 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.063" (27.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
381LQ682M035H032Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 6800UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
381LQ682M050H052Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
381LQ682M050J042Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
381LQ682M050K022Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
381LQ682M063J452Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
381LQ682M063K032Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
381LQ822M025J012Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 8200UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
381LX221M250A202Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
383L124M016N082Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 120000UF 20% 16V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
AVEK104M50B12T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |