| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 381LQ |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 15000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 25 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 39mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 3.6 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 4.14 A @ 20 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.850" (47.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
381LQ153M035J452Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
381LQ153M035K032Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
381LQ183M025H052Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 18000UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
381LQ183M025K022Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 18000UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
381LQ222M100H452Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
381LQ223M016H452Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 22000UF 20% 16V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
381LQ223M025A022Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 22000UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
381LQ223M025K032Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 22000UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
381LQ272M063J012Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 2700UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
381LQ273M016J042Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 27000UF 20% 16V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |