| Type | Description |
|---|---|
| Series: | AVGA |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 330 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 900mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 500 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.551" (14.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | 0.508" L x 0.508" W (12.90mm x 12.90mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - SMD |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
AVGA476M06C12T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVGA477M50L32T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 470UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVEK106M50D16T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVEK336M25D16T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
AVES104M50B12T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
AVGA107M10D16T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 100UF 20% 10V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVGA228M16P44T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 2200UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVGA337M16F24T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVGA338M16P44T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 3300UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVGA477M10F24T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |