| Type | Description |
|---|---|
| Series: | AVEK |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 100 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 6.3 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 502.37Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 61 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 76.25 mA @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.236" (6.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | 0.248" L x 0.248" W (6.30mm x 6.30mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - SMD |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
AVEK226M35D16T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVEK227M25F24T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVEK227M35G24T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVEK475M35B12T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVGA105M50B12T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVGA108M16H32T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1000UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVGA225M63B12T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 2.2UF 20% 63V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
AVGA226M63X16T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 22UF 20% 63V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
AVGA227M16X16T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
AVGA337M50H32T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 330UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |