| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 380LQ |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 10000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 50mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 4.97 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 5.72 A @ 20 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.654" (42.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
AVE334M50B12T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
AVEK107M06D16T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVEK226M35D16T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVEK227M25F24T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVEK227M35G24T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVEK475M35B12T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVGA105M50B12T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVGA108M16H32T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1000UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVGA225M63B12T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 2.2UF 20% 63V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
AVGA226M63X16T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 22UF 20% 63V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |