| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMQ |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 680 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 420 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 3.11 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 4.447 A @ 50 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.850" (47.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
ESMQ451VSN221MA25SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $3.14695 |
|
ESMQ451VSN221MQ35SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $2.91490 |
|
ESMQ451VSN221MR25SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $3.28620 |
|
![]() |
E32D100HPN184MC79MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 180000UF 20% 10V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
ESMQ421VSN331MR30SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP |
In Stock: 0 $3.74850 |
|
UKL2AR22MDD1TDNichicon |
CAP ALUM 0.22UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UKL2AR68MDD1TDNichicon |
CAP ALUM 0.68UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
URU1C222MRDNichicon |
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
URU0J332MHD1TNNichicon |
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
URU1A222MHD1TONichicon |
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |