| Type | Description |
|---|---|
| Series: | U32D |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 180000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 10 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 9.3mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 20.28 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 22.7136 A @ 50 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.875" (22.22mm) |
| Size / Dimension: | 2.000" Dia (50.80mm) |
| Height - Seated (Max): | 3.125" (79.38mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
ESMQ421VSN331MR30SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP |
In Stock: 0 $3.74850 |
|
UKL2AR22MDD1TDNichicon |
CAP ALUM 0.22UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UKL2AR68MDD1TDNichicon |
CAP ALUM 0.68UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
URU1C222MRDNichicon |
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
URU0J332MHD1TNNichicon |
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
URU1A222MHD1TONichicon |
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
URU1A332MHD1TNNichicon |
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
URU1E102MHD1TONichicon |
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
URU1H331MHD1TONichicon |
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
URU1H471MHD1TNNichicon |
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |