| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMQ |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 820 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 400 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 3.25 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 4.6475 A @ 50 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.886" (22.50mm) |
| Size / Dimension: | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.850" (47.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In - 4 Lead |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ESMQ401VSN271MR25SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $3.30405 |
![]() |
ESMQ401VSN391MR35TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMQ401VSN471MQ50WUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $3.80205 |
![]() |
ESMQ401VSN821MA45TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
ESMQ421VSN121MP25SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP |
In Stock: 0 $2.29320 |
|
![]() |
ESMQ451VSN391MA30SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $4.58135 |
![]() |
EMVA101ARA330MJA0GUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 33UF 20% 100V SMD |
In Stock: 0 $0.23375 |
DCMC902T450DG2BCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 9000UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
ECO-S1JP472DAPanasonic |
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
ESMM401VSN271MR30SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $3.01665 |