| Type | Description |
|---|---|
| Series: | DCMC |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 9000 µF |
| Tolerance: | -10%, +50% |
| Voltage - Rated: | 450 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 17.6mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 18.6 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 23.622 A @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 1.250" (31.75mm) |
| Size / Dimension: | 3.000" Dia (76.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 8.625" (219.08mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ECO-S1JP472DAPanasonic |
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
ESMM401VSN271MR30SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $3.01665 |
|
ESMQ161VSN272MA40SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2700UF 20% 160V SNAP |
In Stock: 0 $4.42325 |
|
ESMQ251VSN102MA30SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP |
In Stock: 0 $3.62355 |
|
ESMQ251VSN271MP25SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP |
In Stock: 0 $1.83895 |
|
ESMQ351VSN181MP30SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 180UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $2.05775 |
|
ESMQ351VSN271MP40SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $2.63720 |
|
ESMQ351VSN331MQ35SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $2.91975 |
|
ESMQ421VSN181MP35SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP |
In Stock: 0 $2.76005 |
|
ESMQ421VSN331MQ45SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP |
In Stock: 0 $3.40580 |