| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMQ |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 315 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Polarization: | - |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 3.63 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 5.1909 A @ 50 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.850" (47.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ESMQ3B1VSN102MR50SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 315V SNAP |
In Stock: 0 $6.80400 |
![]() |
ESMQ3B1VSN102MR50WUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 315V SNAP |
In Stock: 0 $5.62800 |
ESMQ3B1VSN391MP45SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 390UF 20% 315V SNAP |
In Stock: 0 $3.39150 |
|
![]() |
ESMQ3B1VSN821MR45WUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 820UF 20% 315V SNAP |
In Stock: 0 $5.20800 |
![]() |
ESMQ401VND821MA45TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMQ401VSN271MR25SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $3.30405 |
![]() |
ESMQ401VSN391MR35TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMQ401VSN471MQ50WUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $3.80205 |
![]() |
ESMQ401VSN821MA45TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
ESMQ421VSN121MP25SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP |
In Stock: 0 $2.29320 |