| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMQ |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 560 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 200 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 2.43 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 3.645 A @ 50 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.000" Dia (25.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.260" (32.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ESMQ251VSN182MA45WUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1800UF 20% 250V SNAP |
In Stock: 0 $6.45120 |
![]() |
ESMQ251VSN471MQ25SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP |
In Stock: 0 $2.92790 |
![]() |
ESMQ251VSN561MR25SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP |
In Stock: 0 $2.94525 |
![]() |
ESMQ251VSN821MA25WUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP |
In Stock: 0 $4.41840 |
![]() |
ESMQ251VSN821MR30SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP |
In Stock: 0 $3.80205 |
![]() |
ESMQ351VSN821MR50WUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 820UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $4.90560 |
![]() |
ESMQ3B1VSN102MA45WUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 315V SNAP |
In Stock: 0 $5.98080 |
![]() |
ESMQ3B1VSN102MR50SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 315V SNAP |
In Stock: 0 $6.80400 |
![]() |
ESMQ3B1VSN102MR50WUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 315V SNAP |
In Stock: 0 $5.62800 |
ESMQ3B1VSN391MP45SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 390UF 20% 315V SNAP |
In Stock: 0 $3.39150 |