| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMM |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 560 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 450 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 592mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 3000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 2.88 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 4.1184 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 2.047" (52.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ESMM500VND223MA50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 22000UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMM500VNN103MQ50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMM500VNN103MR40TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMM500VNN153MA45TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 15000UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMM500VNN183MA45TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 18000UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMM500VNN273MB50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 27000UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMM500VNN822MR35TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 8200UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMM501VND391MA50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 390UF 20% 500V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMM501VNN391MA50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 390UF 20% 500V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMM630VND123MA50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 12000UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |