| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMH |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 5600 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 80 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 44mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 4.51 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 5.412 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.457" (37.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ESMH800VNN562MR45SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 5600UF 20% 80V SNAP |
In Stock: 0 $3.07020 |
![]() |
ESMH800VNN682MA40TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 6800UF 20% 80V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH800VNN682MR50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 6800UF 20% 80V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH800VNN822MA45TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 8200UF 20% 80V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH800VNN822MR50SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 8200UF 20% 80V SNAP |
In Stock: 0 $3.87345 |
![]() |
ESMH800VQT123MB50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 12000UF 20% 80V RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH800VQT133MB45TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 13000UF 20% 80V RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH800VQT153MB63TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 15000UF 20% 80V RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH800VQT223MB80TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 22000UF 20% 80V RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH800VRD123MA63SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 12000UF 20% 80V RAD |
In Stock: 0 $5.12400 |