| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMH |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 12000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 80 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 21mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 6.9 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 8.28 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.886" (22.50mm) |
| Size / Dimension: | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 2.559" (65.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - 4 Lead |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ESMH800VSD103MA50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 80V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH800VSN103MA50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 80V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH800VSN123MA63TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 12000UF 20% 80V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH800VSN153MA80SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 15000UF 20% 80V SNAP |
In Stock: 0 $6.72000 |
![]() |
ESMH800VSN153MA80TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 15000UF 20% 80V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
ESMH800VSN182MP30SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1800UF 20% 80V SNAP |
In Stock: 0 $1.86765 |
|
![]() |
ESMH800VSN222MR25TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2200UF 20% 80V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH800VSN272MR25TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2700UF 20% 80V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH800VSN332MR30SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3300UF 20% 80V SNAP |
In Stock: 0 $2.72320 |
ESMH800VSN392MP50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3900UF 20% 80V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |