| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMH |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 6800 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 63 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 37mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 4.27 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 5.124 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.000" Dia (25.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 2.047" (52.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ESMH630VNN682MQ50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH630VNN682MR40TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH630VNN822MA35SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 8200UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $3.46290 |
![]() |
ESMH630VQT333MB80TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 33000UF 20% 63V RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH630VRT183MB50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 18000UF 20% 63V RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH630VSN103MA40SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $3.94485 |
![]() |
ESMH630VSN103MR50SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $3.69495 |
![]() |
ESMH630VSN123MA45SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 12000UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $4.14120 |
![]() |
ESMH630VSN153MA63TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 15000UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
ESMH630VSN272MP35SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2700UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $1.94040 |