| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMH |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 2700 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 63 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 92mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 2.4 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 2.88 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.457" (37.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
ESMH630VSN332MP35SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3300UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $2.01315 |
|
![]() |
ESMH630VSN332MR25SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3300UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $2.57985 |
![]() |
ESMH630VSN392MA25WUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3900UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $2.69535 |
![]() |
ESMH630VSN472MA25SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $2.76675 |
![]() |
ESMH630VSN562MA30SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 5600UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $2.94525 |
![]() |
ESMH630VSN682MA30SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $3.17730 |
![]() |
ESMH630VSN822MR45SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 8200UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $3.37365 |
![]() |
ESMH6R3VNN273MQ30TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 27000UF 20% 6.3V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH6R3VSN104MA45SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 100000UF 20% 6.3V SNAP |
In Stock: 0 $3.51645 |
![]() |
ESMH800VND472MA30TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 4700UF 20% 80V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |