| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMH |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 8200 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | - |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.457" (37.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ESMH500VNN822MR40TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 8200UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH500VQT393MB80TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 39000UF 20% 50V RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH500VRD153MA45TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 15000UF 20% 50V RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH500VSN103MA35SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $3.08805 |
![]() |
ESMH500VSN103MR45SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $3.14160 |
![]() |
ESMH500VSN153MA40TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 15000UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH500VSN153MA45SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 15000UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $3.87345 |
![]() |
ESMH500VSN183MA45TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 18000UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH500VSN183MA50SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 18000UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $4.24830 |
![]() |
ESMH500VSN223MA63TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 22000UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |