| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMH |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 39000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 9mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 10.94 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 11.8152 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.984" (25.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.575" Dia (40.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 3.228" (82.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - 5 Lead |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ESMH500VRD153MA45TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 15000UF 20% 50V RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH500VSN103MA35SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $3.08805 |
![]() |
ESMH500VSN103MR45SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $3.14160 |
![]() |
ESMH500VSN153MA40TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 15000UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH500VSN153MA45SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 15000UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $3.87345 |
![]() |
ESMH500VSN183MA45TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 18000UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH500VSN183MA50SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 18000UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $4.24830 |
![]() |
ESMH500VSN223MA63TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 22000UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
ESMH500VSN392MP35SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3900UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $1.93600 |
|
![]() |
ESMH500VSN472MQ30SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $2.14990 |