| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMH |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 82 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 450 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 3.032Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 820 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 1.1726 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.000" Dia (25.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.063" (27.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ESMH451VSN821MA55TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 820UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH500VND393MB80TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 39000UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH500VNN103MA30TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH500VNN103MA35SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $3.08805 |
![]() |
ESMH500VNN103MR45SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $2.96310 |
![]() |
ESMH500VNN103MR45TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH500VNN123MR50SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 12000UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $3.35580 |
![]() |
ESMH500VNN123MR50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 12000UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH500VNN153MA40TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 15000UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH500VNN153MA45SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 15000UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $3.85560 |