| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMH |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 12000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 28mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 5.6 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 6.048 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 2.047" (52.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ESMH500VNN123MR50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 12000UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH500VNN153MA40TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 15000UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH500VNN153MA45SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 15000UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $3.85560 |
![]() |
ESMH500VNN153MA45TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 15000UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH500VNN153MA45WUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 15000UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $3.90915 |
![]() |
ESMH500VNN183MA50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 18000UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
ESMH500VNN222MP25SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2200UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $1.58320 |
|
ESMH500VNN222MP25TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2200UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
ESMH500VNN223MA63TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 22000UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
ESMH500VNN272MP30SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2700UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $1.62950 |