| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMH |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 2200 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 315 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 113mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 6.71 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 9.5953 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.984" (25.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.575" Dia (40.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 3.228" (82.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - 5 Lead |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ESMH3J1VSN471MA35SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 470UF 20% SNAP |
In Stock: 0 $3.94485 |
![]() |
ESMH400VND473MB80TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 47000UF 20% 40V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH400VNN273MA63TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 27000UF 20% 40V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH401VEN441MR45TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 440UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH401VEN661QR55TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 660UF 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH401VND102MA63TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH401VND102MB63TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH401VND471MA40TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH401VND821MB50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
ESMH401VNN101MP30TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |