| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMH |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 660 µF |
| Tolerance: | -10%, +30% |
| Voltage - Rated: | 400 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | - |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 2.244" (57.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ESMH401VND102MA63TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH401VND102MB63TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH401VND471MA40TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH401VND821MB50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
ESMH401VNN101MP30TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
ESMH401VNN101MQ25SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $2.18295 |
![]() |
ESMH401VNN101MR20SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $2.12940 |
![]() |
ESMH401VNN101MR20TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH401VNN122MA80TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1200UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH401VNN151MQ30TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |