| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMH |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 680 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 250 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 244mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 2.44 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 3.66 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.000" Dia (25.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 2.047" (52.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ESMH251VSN821MR45SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP |
In Stock: 0 $3.69495 |
![]() |
ESMH350VND103MA25TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH350VNN103MA25TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
ESMH350VNN103MP50SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $2.33805 |
|
![]() |
ESMH350VNN103MQ40SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $2.41605 |
![]() |
ESMH350VNN103MR30WUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $2.68220 |
![]() |
ESMH350VNN123MA30TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 12000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH350VNN123MQ45TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 12000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH350VNN153MA35TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH350VNN153MQ50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |