| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMH |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 10000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 35 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 41mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 3.02 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 3.2616 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.886" (22.50mm) |
| Size / Dimension: | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.063" (27.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In - 4 Lead |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ESMH350VNN103MA25TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
ESMH350VNN103MP50SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $2.33805 |
|
![]() |
ESMH350VNN103MQ40SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $2.41605 |
![]() |
ESMH350VNN103MR30WUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $2.68220 |
![]() |
ESMH350VNN123MA30TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 12000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH350VNN123MQ45TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 12000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH350VNN153MA35TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH350VNN153MQ50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH350VNN153MR40SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $2.80245 |
![]() |
ESMH350VNN153MR40TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |