| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RWE |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 100 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 550 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 600 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 840 mA @ 3 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.500" (12.70mm) |
| Size / Dimension: | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 2.126" (54.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ERWE551LGN101MA50NUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 100UF 20% 550V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ERWE551LGN181MA80MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 180UF 20% 550V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ERWF351LGC103MEH0MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ERWF351LGC123MFF5MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ERWF351LGC153MFK0MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 15000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ERWF351LGC222MC85MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2200UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ERWF351LGC332MCD0MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3300UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ERWF351LGN153MFK0MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 15000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ERWF401LGB152MC75MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1500UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ERWF401LGB182MC96MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1800UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |