| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RWF |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 15000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 350 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 35.7 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 49.98 A @ 3 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 1.240" (31.50mm) |
| Size / Dimension: | 3.504" Dia (89.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 7.480" (190.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ERWF401LGB152MC75MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1500UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ERWF401LGB182MC96MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1800UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ERWF401LGB472MEB5MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ERWF401LGB562MED0MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 5600UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ERWF401LGB682MEF5MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ERWF401LGC562MED0MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 5600UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ERWF401LGN123MFH0MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 12000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ERWF401LGN272MCD0MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2700UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ERWF401LGN272MD80MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2700UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ERWF401LGN392MDD0MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3900UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |